Projekty w ramach Wojewódzkiego Programu GRYF - VII edycja

Print Drukuj
Powiatowy Urząd Pracy w Chojnicach zrealizował w 2008r. 4 projekty w ramach VII edycji Wojewódzkiego Programu Wspierającego Rozwój Gospodarczy i Tworzenie Miejsc Pracy w Oparciu o Wykorzystanie Tradycji i Zasobów Regionu „GRYF":
  1. „Przystań jachtowa kuźnią talentów żeglarskich i szansą rozwoju regionu chojnickiego"
  2. „Charzykowska plaża azylem bezpieczeństwa i piękna natury"
  3. „Punkty Informacji Turystycznej wizytówką bogactwa zasobów regionu"
  4. „Talenty i wiedza wychodzą spod strzechy"
Na realizację powyższych projektów pozyskano 213.500zł.

Głównym celem programu „GRYF" było wspieranie aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych i tworzenie miejsc pracy w oparciu o kulturowe, przyrodnicze i geograficzne zasoby regionu, a także umacnianie idei regionalizmu.

Projekty realizowano w okresie od marca do grudnia 2008r.

Beneficjentami programu były osoby bezrobotne zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Chojnicach, w szczególności :
  • osoby z obszarów wiejskich i małych miasteczek,
  • osoby powyżej 50 roku życia,
  • młodzież do 25 roku życia oraz absolwenci szkół wyższych do 27 roku życia.
W ramach projektów objęto wsparciem 52 osoby bezrobotne (41 kobiet, 11 mężczyzn), w tym:
  • 31 osób z obszarów wiejskich i małych miasteczek;
  • 18 osób do 25 roku życia,
  • 5 osób powyżej 50 roku życia.
Osoby te uczestniczyły w programach:
  • staż – 6 osób;
  • przygotowanie zawodowe – 17 osób;
  • prace interwencyjne- 3 osoby;
  • wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy – 1 osoba;
  • jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej – 5 osób;
  • szkolenia – 20 osób.
Przy współpracy z Chojnickim Klubem Żeglarskim i Ludowym Klubem Sportowym w Charzykowach w realizacji projektu „Przystań jachtowa kuźnią talentów żeglarskich i szansą rozwoju regionu chojnickiego" zaktywizowano 10 osób w ramach stażu, przygotowania zawodowego oraz prac interwencyjnych. Projekt umożliwił pozyskanie przez kluby żeglarskie pracowników ze specjalistycznymi kwalifikacjami, poprawiając tym samym szereg usług świadczonych na rzecz turystów w sezonie letnim. Osoby zajmowały się pracami związanymi z remontami, konserwacją i eksploatacją sprzętu żeglarskiego i motorowodnego, a także zajmowały stanowiska związane z obsługą turystów w zakresie usług noclegowych i gastronomicznych.

Realizacja projektu „Charzykowska plaża azylem bezpieczeństwa i piękna natury" skierowana była na działania zapewniające turystom atrakcyjny wypoczynek w miejscowości Charzykowy nad Jeziorem Łukomie, a także na wzmocnienie atrakcyjności tego miejsca. Zaktywizowano 5 osób bezrobotnych w ramach przygotowania zawodowego, które dbały o estetyczny stan kompleksu, 1 osobę w ramach doposażonego stanowiska pracy , która prowadziła czarter jachtów. Projekt realizowano przy współpracy z Gminą Chojnice, a także z jednym z chojnickich przedsiębiorców.

W ramach projektu „Punkty Informacji Turystycznej wizytówką bogactwa zasobów regionu" zaktywizowano 2 osoby bezrobotne w ramach przygotowania zawodowego, 1 osobę w ramach stażu oraz 1 osobę w ramach prac interwencyjnych. Dzięki tym osobom utworzono dwa Punkty Informacji Turystycznej, w Czersku i Konarzynach. Ponadto w Zaborskim Parku Krajobrazowym 1 osoba zajmowała się szerzeniem edukacji ekologicznej, a na terenie Gminy Czersk 1 osoba zajęła się sprawowaniem nadzoru nad terenem m.in. stanicy wodnej oraz plaży. Realizowane działania w projekcie umożliwiły zarówno aktywizację osób bezrobotnych, a poprzez zadania przez nich wykonywane poprawę wizerunku naszego powiatu w oczach turystów. Projekt realizowano przy współpracy z Gminą Czersk, Gminą Konarzyny oraz z Zaborskim Parkiem Krajobrazowym w Charzykowach.

W ramach projektu „Talenty i wiedza wychodzą spod strzechy" zaktywizowano 32 osoby bezrobotne. Dzięki zrealizowanym działaniom w projekcie 20 osób bezrobotnych podniosło swoje kwalifikacje poprzez udział w szkoleniu z bukieciarstwa, 5 osób rozpoczęło własną działalność gospodarczą, a jedna osoba uzyskała zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych. Ponadto 3 osoby zdobyły doświadczenie zawodowe w ramach stażu, a 3 osoby uzyskały nowe umiejętności w ramach przygotowania zawodowego. Utworzono 3 Punkty Informacji Turystycznej, z czego dwa w oparciu o utrzymane architektonicznie w kulturze Kaszub obiekty drewniane, tj. Chatę Podcieniową w Silnie oraz Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach. Powyższe działania umożliwiły także sprawne funkcjonowanie PIT–ów oraz współdziałających z nimi świetlic wiejskich m.in. w Klawkowie, Krojantach i Lotyniu. Realizacja projektu przyczyniła się zatem do aktywizacji osób bezrobotnych, promowania samozatrudnienia jak i do poprawy obsługi turystów na obszarze powiatu. Projekt zrealizowano we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Chojnicach, Urzędem Miejskim w Brusach.

Można uznać, iż z powodzeniem zrealizowano założenia programu, gdyż zaktywizowano planowaną liczbę osób bezrobotnych w ramach projektów i w pełni wydatkowano pozyskane środki na ich realizację. Zrealizowane projekty z pewnością przyczyniły się także do poprawy i rozwoju usług świadczonych w sezonie letnim głównie na rzecz odwiedzających nasz powiat turystów, tym samym podnosząc atrakcyjność naszego regionu. Pomimo zakończenia projektów uzyskane efekty będą widoczne przez długi okres poprzez ich wpływ na lokalny rynek w postaci większej liczby turystów odwiedzających nasz region. Zwiększenie ruchu turystycznego umożliwi wzrost zatrudnienia, a co za tym idzie powstanie nowych miejsc pracy dla osób bezrobotnych, zwłaszcza u przedsiębiorców w sektorze turystyki.
Informacje o publikacji dokumentu